Je mist een heleboel als je niet eiwitrijk ontbijt. Allereerst hebben eiwitten een verzadigend effect en een stabiliserende invloed op je bloedsuikerspiegel, waardoor je energiepeil beter op niveau blijft en je minder snel overeet. Dit draagt bij aan een gezond gewicht.
Doordat je lichaam meer energie verbruikt en meer warmte aanmaakt om eiwitten te verteren, heeft een eiwitrijk ontbijtje een dubbel positief invloed op je gewicht. Hetzelfde proces kan er echter ook voor zorgen dat je meer transpireert.
Dat komt doordat de stijging van de lichaamstemperatuur de koelmechanismen van je lijf activeert, wat leidt tot transpiratie. Hoe meer eiwitten je in één keer consumeert, hoe sterker dit effect kan zijn.
Niet alleen kan het zijn dat je meer zweet als je veel eiwitten op het menu hebt staan. Het kan ook iets doen met je lichaamsgeur. Ons lichaam maakt namelijk ammoniak aan wanneer het eiwitten afbreekt tot aminozuren.
Zoals je wellicht weet, heeft ammoniak een sterke geur die zelfs penetrant kan zijn. Hoewel het normaal is dat er een bepaalde hoeveelheid ammoniak in je okselzweet aanwezig is, kan een eiwitrijk dieet tot een kenmerkende zweetgeur leiden.
Een hogere eiwitinname kan er namelijk voor zorgen dat je lichaam meer ammoniak produceert, wat een duidelijke geur in zweet, adem en urine tot gevolg kan hebben. Mannen hebben vaker een lichaamsgeur omdat ze meer haar en apocriene klieren hebben.
Apocriene klieren bevinden zich op specifieke plaatsen op het lichaam, zoals de borst, het gezicht, de hoofdhuid en de oksels.
Deze klieren produceren zweet dat via de haarzakjes naar buiten komt in plaats van via de poriën van de huid. Zweet uit apocriene klieren kan een geur hebben. Naast ammoniak bevat dit lipiden en suikers.
Nu zal je je misschien afvragen of het wel zo handig is om de dag te starten met een eiwitrijk ontbijtje als je niet per se wil werken aan je spieropbouw. In dat geval heb je vast nog niet gehoord over geurige stoffen in mannelijk zweet die door vrouwen als aantrekkelijk worden ervaren.
We hebben het dan over feromonen, die zich vooral in okselzweet bevinden en die de geurige 16-androstenen bevatten. Een van deze steroïde verbindingen, androstadienon, komt zelfs in hoge concentraties voor in mannelijk okselzweet. Je verhoogt de afgifte van deze stof simpel door meer te zweten, wat dus ook je aantrekkelijkheid voor het vrouwelijk geslacht kan verhogen.
Androstadienon is overigens een bijproduct van het mannelijk hormoon testosteron. Laat nu net eiwit belangrijk zijn voor een gezond gehalte van dit mannelijke hormoon. Nóg een reden om eiwitrijk te ontbijten.
Testosteron doet overigens meer voor je dan je mannelijkheid benadrukken en je seks drive boosten. Het is eveneens belangrijk voor je spieren, je hart, je botten en je stemming. Dat wil je toch niet missen? Daarom hebben we hieronder een eiwitrijk ontbijtje voor je om je dag mee te starten:
Eiwitrijk ontbijt: Extra eiwit omelet met eiwitpoeder
Door eiwitpoeder te verwerken in een omelet wordt deze nog rijker aan eiwitten.
Wat je op je omelet doet, is aan jou. Wij hebben gekozen spinazie, zongedroogde tomaten, pijnboompitten en geitenkaas.
Ingrediënten (voor 1 persoon)
Omelet:
- 2 eieren
- 1 maatschepje Nutribites Eiwitpoeder (10 gram)
- Melk
- Zeezout en zwarte peper
- Boter
Toppings:
- 30 gram geitenkaas
- 40 gram verse spinazie
- 15 gram pompoenpitten
- 4-5 zongedroogde tomaten
Bereidingswijze
- Breek de eieren in een kom, voeg het eiwipoeder en een scheutje melk toe en kluts dit met een garde tot alles goed vermengd is. Voeg zout en zwarte peper naar smaak toe.
- Verhit een klontje boter in een koekenpan en giet het eimengsel in de pan.
- Bak de omelet in een aantal minuten goudgeel en gaar.
- Verkruimel ondertussen de fetakaas en was de spinazie. Je kunt de spinazie zowel rauw als warm aan het omelet toevoegen. Laat het in dat laatste geval even slinken in een pan op laag vuur. Giet het vocht af.
- Leg de omelet op een bord en verdeel de spinazie, de zongedroogde tomaten, de pompoenpitten en de verkruimelde kaas erover. Eet smakelijk!
Bronnen
Zuniga, A. et al. (2017). Diet quality and the attractiveness of male body odor. Evolution and Human Behavior, 38, 1, 136-143.
Gordon James, A.; J. Austin, Corrine; S. Cox, Diana; Taylor, David; David, Ralph (March 1, 2013). “Microbiological and biochemical origins of human axillary odour”. FEMS Microbiology Ecology. 83 (3): 527–540.





